Rozhovory BC Prievidza

Miljan Čurović: Prišiel som do basketbalového mesta
september 2015

Príprava na novú sezónu pokračuje. Ako je už dlhodobo známe, v novej sezóne nás povedie skúsený Miljan Ćurović, ktorý na lavičke vystriedal Krunoslava Krajnoviča. Srb Ćurović sa na Slovensku nepreslávil iba ziskom majstrovského titulu s Komárnom, ale aj ako hráč tu odohral niekoľko skvelých sezón. Diváci si ho pamätajú najmä z pôsobenia v Nitre, Lučenci či Komárne.

To, že Miljan prišiel do nášho klubu tesne po neúspešnom finále priamo z Komárna, bolo trochu nevídané, no pre skvelého srbského kouča o to viac motivujúce.
„Tesne po finále prišla ponuka z Prievidze na spoluprácu. Rozmýšľal som iba veľmi krátko, pretože vedel som, že prichádzam do basketbalového mesta. Cieľom každého trénera je pracovať so špičkovým tímom, ktorý ma len tie najvyššie ambície,“ zneli slová trénera pred začiatkom súťaže.
Nový kouč sa teší najmä na naplnenú Niké arénu, v ktorej naši fanúšikovia vytvárajú elektrizujúcu atmosféru. „Vo finálových zápasoch minulého ročníka tu nechýbalo doslova nič, a tak verím, že v novej sezóne zažijeme niečo podobné.“
V prvých troch prípravných stretnutiach pod vedením Miljana sme boli dvakrát úspešní proti Karlovke Bratislava, raz sme museli skloniť hlavu pred maďarským tímom Szolnoki Olaj.
„Mali sme veľmi tvrdú prípravu, chalani celý mesiac tvrdo makali. Ja som tiež hrával basketbal a vidím, že sa pomaly dostávame do formy. Sú tu náznaky, ako by mužstvo malo vyzerať. Niektorí hráči sú vo forme, iní ju zas hľadajú, no ja verím, že do začiatku ligy budeme všetci v pohode,“ povedal o svojom mužstve.
Kouč už vybral aj nového kapitána, ktorým sa stane Igor Marić. „Ako som sem prišiel, nikoho som nepoznal. Potreboval som čas, aby som uvidel, kto na tom ako je. Rozhodol som sa nakoniec pre Marića, pretože je skúsený a myslím, že má všetko, čo by kapitán špičkového slovenského mužstva mal mať,“ odôvodnil svoje rozhodnutie.
A čo si pred začiatkom novej sezóny praje Ćurović najviac? „Najdôležitejšie je, aby sme hrali dobrý basketbal. Keď hráme dobre, potom môžeme očakávať niečo viac. Toto je taký základný predpoklad a potom sa uvidí, kam to až dostaneme.“

Miljan Čurović
jún 2015

Presne pred mesiacom skončila posledným finálovým stretnutím sezóna 2014/2015. Pred začiatkom tej novej sme vyspovedali trénera Čurovića, ktorý sa desať dní po zisku titulu s Komárnom presunul do Prievidze.

Tréner, ako sa zrodil váš prestup do Prievidze? Bolo to dosť rýchle len 10 dní po skončení finále, kde ste stáli na opačnej strane barikády.

Po skončení finále sa Prievidza ozvala s ponukou na spoluprácu a v priebehu troch dní sme sa dohodli na spolupráci.

Čo vás zaujalo na prievidzskej ponuke, keď ste ju uprednostnili pred zotrvaním v majstrovskom tíme? V médiach sa objavili aj informácie o dvojnásobnom plate...

(smiech) Samozrejme, že pre profesionála sú dôležité aj peniaze, za ktoré bude pracovať a živiť z nich rodinu, ale pre Prievidzu rozhodlo vynikajúce basketbalové prostredie a ponuka na trojročnú spoluprácu. Páči sa mi filozofia klubu, chceme pracovať koncepčne a verím, že spravíme dobré výsledky.

Ako ste zatiaľ spokojný so skladbou kádra?

Musím povedať, že zatiaľ som veľmi spokojný. Podpísali sme troch kvalitných Slovákov, zmluvu predĺžil aj Marić, ktorý patril medzi špičku ligy a do kádra pribudol Wisseh, ktorého vlastnosti a schopnosti veľmi dobre poznám, a preto bol mojou prvou voľbou na post rozohrávača.

Z minuloročných hráčov predĺžili zmluvy Jašš a Marić. Ako to vyzerá s ostatnými?

Zo zahraničných hráčov mám záujem o Batinu, veľmi chcem aby zostal a verím, že sa dohodneme. Samozrejme, že by sme mali záujem aj o Baťku, ale krátko po skončení sezóny sa dohodol na spolupráci v Košiciach, čo mi je ľúto, že nezostal. Vlado Hovaňák odviedol počas minulej sezóny v Prievidzi veľmi dobrú prácu, obľúbili si ho aj fanúšikovia. V kádri však zostávajú Marić s Jaššom a blízko je aj dohoda s Batinom, plus prišiel Korner. Mali by sme na obvode veľkú konkurenciu a chcem dať na týchto pozíciach príležitosť aj šikovným juniorom, a preto som sa takto rozhodol. Som rád, že s Jaššom, Kornerom a Marićom sme podpísali dvojročné zmluvy, a preto môžeme pracovať dlhodobo. Jopa Vojteka poznám ešte ako spoluhráča a som rád, že budeme spolupracovať v nasledujúcej sezóne.

Ako to vyzerá s ďalšími posilami?

Káder máme v pláne doplniť ešte o jedného combo rozohrávača, kde rokujeme so slovenským reprezentantom. V prípade ak by to nevyšlo, mám už v zálohe aj kvalitnú náhradu zo zahraničia. Potom sa uvidí, či káder doplníme o jedného alebo dvoch kvalitných podkošových hráčov. Prípravu na sezónu začneme pravdepodobne s piatimi zahraničnými hráčmi a po jej skončení v prípade potreby doplníme káder tam, kde to budeme najviac potrebovať.

Aká je vaša herná filozofia?

Chcem aby sa hráči dobre cítili na ihrisku, aby si užívali hru, ale každý so svojou úlohou, ktorú bude mať v tíme. Hru budeme zakladať na kvalitnej obrane podľa toho aj vyberáme hráčov. v útoku budeme mať veľa herných možnosti podľa schopnosti hráčov, ktorých tu zatiaľ máme.

Je trojročná zmluva predpokladom, že sa postupne zapracujú mladí hráči do mužstva?

Mladí hráči šancu dostanú, ale nie len preto, že sú mladí. Musia si ju zaslúžiť. Máme vytypovaných niektorých hráčov z mládeže, uvidíme ako sa budú javiť v príprave.

Aké sú ciele?

Som ten typ, ktorý nechce dopredu niečo zakríknuť, ale Prievidza je špičkový klub a má len tie najvyššie ciele, čomu aj prispôsobujem výber hráčov. Nechcem teraz rozprávať o titule, ale o kvalitnej hre, ktorou sa chceme prezentovať a uvidíme až kam nás dostane.

Čo by ste odkázali fanúšikom?

Dúfam, že nás budú podporovať, tak ako podporovali tím aj v minulej sezóne. Budem sa snažiť, aby družstvo produkovalo kvalitnú hru ktorá sa vám bude páčiť, aby sme si mohli čo najlepšie užiť sezónu.

Niké - genrálny partner BC Prievidza Exkluzívny partner play-off HALO reality - top partner webu 42 700
BC Prievidza
1.miesto
BC Prievidza - YOUTUBE kanál BC Prievidza - hrdý fanúšik BC Prievidza - predpredaj lístkov na domáce zápasy kamenný predpredaj Ostatné zápasy 17

tabuľka viac

  • 1.BC Prievidza3226658
  • 2.Inter Bratislava3225757
  • 3.MBK Komárno3223955
  • 4.Levickí Patrioti3223955
  • 5.TÚ Slavia Košice32211153
  • 6.Iskra Svit32102242
  • 7.Karlovka Bratislava3292341
  • 8.MBK SPU Nitra3272539
  • 9.BK Spišská N.Ves3203232