Logo

Marko Batina: Basketbal robíme pre fanúšikov

24.5.2018 10:03
PDBASKET

Marko Batina je síce chorvátsky basketbalista, no mnohí fanúšikovia Prievidze ho už berú ako domáceho hráča. Veď v BC odohral posledných päť sezóny, neraz v nich ukázal, že mu srdce bije pre Prievidzu. V poslednej sezóne už pôsobil aj ako športový riaditeľ klubu. Po skončení súťažného ročníka 2017/18 sa definitívne rozhodol skončiť s hráčskou kariérou, no o odchode s prievidzského klubu neuvažoval. V BC prijal ponuku stať sa generálnym manažérom klubu. Markovi Batinovi sme položili niekoľko otázok.


Marko, prezraď nám na úvod, aké boli tvoje basketbalové začiatky?

Basketbal som začal hrávať vo veku 11 rokov. Keďže som býval v meste Visoko, vzdialenom 30 kilometrov od hlavného mesta Bosny a Hercegoviny – Sarajeva, kariéru som začal práve v Sarajeve. Prvé tri roky som trénoval trikrát týždenne. Postupne, vo vyšších mládežníckych kategóriách sa počet a intenzita tréningov zvyšovali. Neskôr som ešte jeden rok trénoval so seniormi a hrával som prvú ligu. Odtiaľ som sa presunul do Záhrebu, do tímu Hermes Analitca, kde som odohral svoje prvé dve sezóny už ako profesionál. Na rozdiel od Sarajeva, kde som zažil svoje prvé basketbalové kroky a zoznámil sa s basketbalom, angažmán v Záhrebe už zahŕňal všetko, čo k profesionálnemu basketbalu patrí.

Prečo si sa rozhodol z basketbalovej krajiny, akou je Chorvátsko, prísť do Prievidze?

V Chorvátsku som mal už dosť odohrané a na posunutie sa do tímov ako Cedevita alebo Cibona, ktoré sú na Euroligovej úrovni, som nemal dostatočnú kvalitu, preto som chcel nabrať ďalšie skúsenosti v zahraničí. Naskytla sa mi príležitosť pokračovať v Prievidzi, za ktorú som vďačný trénerovi Krajnovičovi. Ponuka od klubu s veľkou tradíciou a diváckou podporou sa mi od začiatku páčila, preto sme sa veľmi rýchlo dohodli.

Aké sú tvoje najväčšie úspechy počas kariéry?

Najväčší je samozrejme, keď sme vyhrali s Prievidzou titul. Pod trénerom Čurovičom sme zažili skvelú sezónu, na ktorú rád spomínam. Okrem toho som hral majstrovstvách sveta A divízie v reprezentačnom tíme Chorvátska U20 v základnej päťke. Skončili sme napokon piati. Ďalší veľký úspech je finále chorvátskej ligy v drese Splitu, kam sme sa prekvapujúco prebojovali. V súboji o titul sme podľahli Zadaru 2:3, ale všetky zápasy, pred vyše 4 tisíc divákmi, boli neskutočným zážitkom. Tieto tri momenty považujem za najlepšie v mojej kariére.

V Prievidzi si odohral päť sezón. Ktorá bola pre teba najlepšia a ktoré boli pre teba najpamätnejšie momenty?

Užíval som si každú jednu. Skvelé momenty som zažil hneď v prvej sezóne v Prievidzi. So spoluhráčmi ako Paul Guede, Mikkel Plannthin či Corey Jefferson sme ostali kamarátmi dodnes. Špeciálna je samozrejme tá majstrovská. Okrem profesionálneho úspechu bola pre mňa úžasná aj v osobnom živote. Mal som svadbu a moja manželka sa konečne nasťahovala za mnou do Prievidze. Po treťom finálovom zápase sme sa navyše dozvedeli, že je tehotná, čo bola pre mňa najväčšia radosť. Veľkým zážitkom bola pre mňa aj posledná sezóna, v ktorej som sa stretol, vďaka trénerovi Pannonemu, s úplne inou filozofiou basketbalu a nemohol som si ani predstaviť lepší koniec hráčskej kariéry.