Autor: Tomáš Kotlárik, slovakbasket.sk
Basketbalisti BC Prievidza pôjdu do domácej odvety s Cibonou Záhreb s 8-bodovým mankom z úvodného zápasu kvalifikácie Európskeho pohára FIBA. V mužstve trénera Garetha Murrayho je aj talentovaný Dávid Novák, ktorý predtým pôsobil v českom Nymburku.
Dvadsaťdvaročný shooting guard Dávid Novák zažil v drese BC súťažnú premiéru. Odohral viac ako 16 minút a strelil 6 bodov.
"Cítil som sa super. Na prvý zápas som sa veľmi tešil. Z môjho pohľadu síce nedopadol úplne podľa predstáv, ale budúci týždeň máme doma odvetu,“ povedal Dávid Novák.
Prievidžania hrali v Basketbalovej aréne Dražena Petroviča v 10-člennej rotácii. Podľa Dávida rozhodlo o prievidzskej prehre s KK Cibona Záhreb 83:91 poľavenie v obrane v druhom polčase.
"V prvom polčase sme hrali dobre. Bránili sme, plnili sme pokyny a to prinášalo šance na protiútoky. V útoku sme robili to, čo sme mali. V druhom polčase sme poľavili v obrane a Cibone sme umožnili, aby dala lacné koše. Myslím si, že to bol dôvod našej prehry,“ vyjadril sa odchovanec žilinského basketbalu.

Dávid Novák profitoval aj z európskych skúseností, keďže s českým Nymburkom sa v minulých sezónach predstavil v Európskom pohári FIBA a zasiahol aj do štvrťfinále proti talianskemu klubu Varese.
"Určite som ťažil aj z toho. Vedel som, čo nás čaká a na čo sa mám pripraviť. Najmä, že to nebude zadarmo. Hrali sme dobre, ale vieme aj lepšie. Bol to prvý zápas v sezóne. Máme veľa vecí, na ktorých musíme pracovať ako tím,“ uviedol.
Hráči BC strelili slávnej chorvátskej značke 13 bodov po stratách a 22 bodov po druhých šanciach. Na oboch stranách boli prínosom hráči z lavičky, pričom lavička Cibony priniesla do skóre 45 bodov a prievidzská 36.
"Máme veľmi slušnú lavičku a môžeme sa na seba navzájom spoľahnúť. V zápasoch sa chceme najviac koncentrovať na obranu. Videli sme to v prvom polčase, v ktorom sme bránili dobre. Obrana je prvoradá,“ pokračoval Dávid Novák.

Najväčšie problémy robil Prievidzi 24-bodový Američan v službách záhrebského giganta Justin Roberson.
"Je to dobrý hráč. Pripravovali sme sa na neho a prvý polčas sa nám ho podarilo zastaviť. Musíme si dať v odvete na neho väčší pozor, ale nikdy to nie je len o jednom hráčovi,“ povedal.
Prievidzskí hráči sa tešia na domácu odvetu, na ktorú nastúpia v stredu 1. októbra od 19.00 hod. v domácej hale. Na istotu postupu potrebujú zvíťaziť o 9 a viac bodov. Účasť v hlavnej časti Európskeho pohára je však možná aj z pozície lucky loosera v prípade, ak niektorý klub z kvalifikácie Ligy majstrov nevyužije možnosť hrať v Európskom pohári FIBA.
"Šanca na postup určite je. Budeme hrať doma a pred vlastnými fanúšikmi, ktorí sú našim šiestym hráčom na ihrisku. Musíme vyhrať aspoň o 9 bodov. Určite sa ideme pobiť o postup,“ uzavrel.
