Logo

História

História a najväčšie úspechy klubu

2020
Slovenský pohár
V nedohratej sezóne 2019/20 bol jedinou trofejou, ktorú mohli kluby získať Slovenský pohár. V štvrťfinále, ktoré sme zvládli, sme sa predstavili v Žiline. Následné Final 4 sa odohrávalo na našej domácej palubovke v Niké aréne Prievidza. V semifinále sme prvýkrát od play-off 2017 porazili Inter Bratislava a vo finále zdolali prekvapenie súťažného ročníka z Lučenca, čím sme získali historický Slovenský pohár.
2019
2.miesto
V štvrťfinále nás opäť čakal náš tradičný súper z vyraďovacích bojov z Komárna, ktorému sme vrátili štvrťfinálovú prehru z predchádzajúcej sezóny. Úspešnú sezónu podčiakrala výhra v semifinále nad Levicami, po ktorej sa tím trénera Bujana prebojoval až do finále. Tam bol nad naše sily bratislavský Inter.
2018
5.miesto
Napriek tomu, že sme po základnej časti skončili na treťom mieste, v štvrťfinále SBL bolo nad naše sily Komárno.
2017
3.miesto
Do sezóny sme vstupovali ako úradujúci majster. Slovenský basketbal sme úspešne reprezentovali aj v pohárovej Európe (kvalifikácia Ligy majstrov, postup do druhej fázy FIBA Europe Cupu). V semifinále nás vyradil neskorší majster Inter Bratislava. Zisk bronzovej medaily
2016
Majster SR
Po dvoch druhých miestach vystúpili hráči BC Prievidza opäť na najvyšší stupienok Slovenskej basketbalovej ligy. Zverenci trénera Čurovića oplatili Komárnu finálovú prehru z predchádzajúcej sezóny.
2015
2.miesto
HBK Prievidza tesne nepostúpila do play-off a obsadila konečné 10.miesto. Sezóna po čase s vyššou návštevnosťou a po desiatich rokoch s plnou halou na zápas HBK Prievidza - MBK Handlová 2200 ľudí! 
2014
2.miesto
Na sklamanie v predchádzajúcej sezóne sa rýchlo zabudlo. Tréner Krajnović podpísal dvojročnú zmluvu a už od apríla začal pracovať na tom aby sezóna bola úspešná. Cieľom bolo bojovať o medaily. Káder bol stabilizovaný prešiel len nevyhnutnými zmenami. Výsledkom systematickej práce bolo druhé miesto po základnej časti. Vo štvrťfinále sme vyradili Banskú Bystricu, v semifinále Iskru Svit. Vo finále sme sa tak stretli s prvým Interom Bratislava. Finále dvoch klubov s bohatou históriu žiaľ skončilo skôr ako by niekto očakával. Prvé dva zápasy na palubovke súpera sme prehrali a k pokusu o vyrovnanie sme sa ani nedostali. Po zranení rozhodcu pri predstavovaní družstiev sa stretnutie neodohralo. O výsledku (kontumácia v prospech Interu a 2 zápasy bez divákov) sa rozhodlo za zeleným stolom. Keďže v Prievidzi sa basketbal robí pre divákov, na štvrtý zápas sme nenastúpili a po ďalšej kontumácií sa tak z titulu "tešil" bratislavský Inter.
2013
5.miesto
Rovnako ako sezóna 2010/11 bola aj táto poznačená viacnásobnou výmenou trénerov. Sezónu začal americký nováčik Jamie Andrisevic, ktorého už po dvoch zápasoch nahradil na trénerskej lavičke Španiel Raul Jimenez. Ani ten však nedokázal napĺňať predsezónne ciele, a tak v polovici februára prišlo k poslednej zmene, keď do Prievidze prišiel chorvátsky odborník Kurnoslav Krajnović. Mesiac pred začiatkom play-off už nemal veľa priestoru na zmeny či už hráčske alebo taktické. Vo štvrťfinále sme podľahli Spišskej Novej Vsi 2:3 na zápasy.
2012
Majster SR
Kto nezažil neuverí... Pred začiatkom sezóny vyzeralo, že sa basketbal v Prievidzi z finančných dôvodov nebude ani hrať. Ostatné tímy už dávno trénovali, hrali prípravné zápasy a klub nemal ani jedného hráča. Vedenie dalo plnú podporu holandskému trénerovi Johanovi Roijakkersovi, ktorý si zložil tím postavený na zahraničných hráčoch (9). Tím neskutočne napredoval a zlepšoval sa po každom zápase. Hráčom číslo jedna a vodcom sa stal skúsený Sullivan Phillips, ktorý bol nominovaný aj na olympiadu v Londýne 2012. Po základnej časti sme skončili na druhom mieste v tabuľke (len o skóre). Návštevnosť a atmosféra prepisovala historické tabuľky klubu, keď finále prišlo pozrieť do haly v Prievidzi neuveriteľných 3700 divákov! Prievidza vo finále porazila MBK Komárno a stala sa Majstrom Slovenska po dlhých 17-tich rokoch!
2011
Extraliga 5.miesto
V tejto sezónne sa vystriedali na lavičke traja tréneri - D.Dimavičius, Antonio Cruz a nakoniec M.Blaho. BC Prievidza nezachytila začiatok ligy, ktorý mal veľký vplyv na konečné umiestnenie v tabuľke po základnej časti (7.miesto) a do play-off dostala druhú Spišskú Novu Ves, ktorá nás opätovne vyradila z bojov o medajle.
2010
Extraliga 5.miesto
BC Prievidza opäť pod vedením I.Rudeža mala na dosah opätovný boj o medajle. Po základnej časti skončila na 5-tom mieste, ale v play-off prehrala v rozhodujúcom zápase v Spišskej Novej Vsi po predĺžení o jediný bod.
2009
Extraliga 3.miesto
HBK Prievidza sa po 12 rokoch dostala opäť na basketbalové výslnie. Hráči pod vedením I.Rudeža vybojovali vysnívané medaile, ktoré aj napriek bronzovému lesku mali pre Prievidzu príchuť zlata. Počas celej sezóny sa podarilo zaplniť halu do posledného miesta a urobiť šou, aká tu nikdy nebola. Návštevnosť v hľadisku okolo 2000 ľudí/zápas (rekord 2700 na HBK-Handlová) a záujem o klubové novinky na pdbasket.com - 500 až 800 návštevníkov/deň ( rekord 1000 v jeden deň) vyniesli baskebal ako šport na prvú priečku v Prievidzi.
2008
Extraliga 10.miesto
HBK Prievidza tesne nepostúpila do play-off a obsadila konečné 10.miesto. Sezóna po čase s vyššou návštevnosťou a po desiatich rokoch s plnou halou na zápas HBK Prievidza - MBK Handlová 2200 ľudí! Za HBK prvykrát nastúpil američan a hráč čiernej pleti.
2007
Postup do Extraligy
HBK Prievidza opäť po roku postúpila do najvyššej slovenskej basketbalovej ligy. Tento rok z 2.miesta. Extraliga sa zorširuje na 12 družstiev.
2006
Vypadnutie z Extraligy
Prievidza po ročnom pôsobení vypadáva do 1.ligy.
2005
Postup do Extraligy
Prievidza potvrdila úlohu favorita a po roku sa vracia do extraligy z prvého miesta.
2004
10.miesto
Opäť posledná priečka, HBK vypadáva z extraligy.
2003
10.miesto
Prievidza ostala v najvyššej lige vďaka kúpenej licencie od Pezinka.
2002
9.miesto
Predposledná priečka v lige
2001
5.miesto SR
Zlepšenie o jednu priečku oproti predchádzajúcej sezóne.
2000
6.miesto SR
Každoročný pokles o jednu priečku sa potvrdil aj v tomto roku.
1999
5.miesto SR
Prvá sezónna, v ktorej BK BC Prievidza nehrala o medailové priečky.
1998
4.miesto SR
Baník Cígeľ podľahol v boji o brondzovú priečku.
1997
3.miesto SR
BK BC Prievidza sa po neprebojovaní do finále umiestnila na 3.mieste.
1996
Víťaz SUPERLIGY EU, 2.miesto SR
Prievidza sa stala víťazom EURÓPSKEJ SUPERLIGY! 2.miesto v SR, po prehre vo finále s Interom Bratislava.
1995
Majster SR
Štvrtý titul, 3-tí v rade pre BK BC Prievidza. Tréner Ľ.Doušek, opäť finále s Slovakofarma Pezinok. Návštevnosť zápasov 1500 - 2000.
1994
Majster SR
Prvý majster SR pod vedením trénera Ľ.Doušeka.
1993
Posledný majster ČSFR
Baník Cígeľ Prievidza sa stal v skrátenej lige posledným majstrom ČSFR. V 1.ročníku slovenskej basketbalovej ligy až 5.miesto.
1992
2.miesto ČSSR
Opäť úspešná sezóna a umiestnenie na 2.mieste v lige ČSFR. V I.ročníku Superligy umiestnenie ne vynikajúcom 7.mieste. Získanie prvého zahraničného trénera Vladasa Garastasa.
1991
3.miesto ČSFR
Umiestnenie sa na 3.mieste v lige ČSFR. Prvý historický zájazd do USA v štátoch Oklahoma, Arkansas, Missouri, Indiana, Kentucky, Illinois.
1990
6.miesto ČSFR
Postup do II.kola PEM s vyradením s FC Barcelona a zaradenie sa medzi 16 klubov v Európe. 6.miesto v ČSFR.
1989
Majster ČSSR
V roku 1989 HBK Prievidza vyhrala vo finále najvyššej ligy ČSSR s Prahou a stala sa tak prvykrát v histórii majstrom ČSSR.