Logo

Djukan Djukanovič: Fanúšikovia mi dodávajú extra silu, sú naším šiestym hráčom

4.11.2022 16:40
PDBASKET

Má za sebou veľmi zaujímavú basketbalovú minulosť a aj v našom drese patrí k lídrom tímu. Djukan Djukanovič v úvodných zápasoch potvrdzuje povesť výborného obrancu s najvyšším priemerom získaných lôpt v celej lige a rovnako má doteraz na konte aj 11,4 nastrieľaných bodov na zápas. Rozohrávač BC Prievidza iba v pondelok oslávil 30. narodeniny a pred sobotným duelom s Levicami (5. novembra o 18:00) odpovedal na viacero otázok.

V súčasnosti si už naozaj skúseným hráčom, zažil si toho dosť. Ktoré momenty z basketbalovej kariéry sa ti najviac vryli do pamäti?

Najsilnejšie momenty boli pre mňa zrejme zisky trofeje pre najužitočnejšieho hráča v Srbsku v dvoch sezónach po sebe.

Samozrejme, basketbal je tímový šport, no aj individuálne ocenenia majú nemalú prestíž. Čo pre teba znamenajú tieto úspechy? Alebo to oceníš viac až s odstupom rokov?

Určite som veľmi rád, že sa mi podarilo dosiahnuť tieto ocenenia a verím, že sa mi to ešte v budúcnosti znova podarí zopakovať. Myslím, že si to ale budem ceniť rovnako.


Rovnako si bol dvakrát po sebe najlepším obrancom roka a túto sezónu si zatiaľ absolútnym lídrom ligy v priemernom počte ziskov za jeden zápas (2.4). Bola obrana vždy dôležitou súčasťou tvojej hry?

Vlastne hneď trikrát som bol najlepším obrancom súťaže. Pokúsim sa mojou obranou pomôcť tímu a rozhodne ma poteší, ak sa mi to podarí dosiahnuť aj v drese BC Prievidza. Súhlasím s tým, že obrana bola vždy jednou z mojich najsilnejších stránok.

Viaceré ligové zápasy sú tento rok vyrovnané, aj favoriti už neraz zakopli. Môžeme očakávať podobný scenár aj v ďalších mesiacoch?

Podľa mňa áno. Liga pôsobí vyrovnane a predpokladám, že uvidíme v tejto sezóne ešte dosť tesných zápasov.

Čo sa týka nášho herného prejavu, kde sú aktuálne naše silné a slabé stránky?

Myslím si, že najmä v útočnej fáze sa stále môžeme výrazne zlepšiť. Dobrou správou je, že v obrane sme dobrý tím. 


Sú tu aj mladí hráči, ktorí dostávajú avizované príležitosti, spomenul by som najmä Pavla Gajdoša a Adama Krčmárika, ktorí hrajú na tvojej pozícii. Vnímaš ako skúsený hráč akúsi úlohu ich mentora a ako celkovo vyzerá atmosféra v tíme?

Všetci sú podľa mňa dobrí chalani, máme veľmi dobrú tímovú chémiu. Pavel a Adam sú dobrí mladí hráči a rád im pomôžem v každom možnom smere.

Mimo tréningov, ako vyzerá tvoj voľný čas?

Nemáme veľa voľna, takže ak mám chvíľu čas, zvyčajne oddychujem, prípadne sledujem filmy alebo čítam knihy. 


V Prievidzi je najvyššia divácka návštevnosť v rámci celej ligy, v sobotu 5.11. o 18:00 nás čaká domáci zápas s Levicami. Čo znamená pre tím hrať pred zaplnenými tribúnami?

Sme veľmi šťastní za takú podporu z tribún, tá pre nás veľa znamená. Fanúšikovia sú naším šiestym hráčom.

Myslím, že ty obzvlášť zvykneš doslova nasávať energiu z tradične úžasnej atmosféry, aká panuje v hale. Ako vnímaš fanúšikov v priebehu zápasov?

Áno, je to tak. Pre mňa takáto podpora znamená skutočne veľa a cítim obrovskú motiváciu hrať pred našimi divákmi. Dodávajú mi extra silu a som za to veľmi vďačný.


Domáci zápas s Levicami odohráme už túto sobotu 5. novembra o 18:00 v prievidzskej športovej hale.

foto: Vladimír Králik