Logo

Žalgiris Kaunas sa pozeral Prievidzi na chrbát

19.9.2023 11:11
PDBASKET

Basketbalová krajina Litva (mužská reprezentácia obsadila na nedávno skončených MS 6.miesto) organizovala v závere minulého týždňa tradičný turnaj Kaunas cup. Po prvýkrát sa na ňom zúčastnil aj slovenský zástupca, družstvo MBA Prievidza U12. Jednalo sa o historicky prvý let prievidzského mládežníckeho družstva vo viac ako 75-ročnej histórii basketbalu v meste.

Mladíci z Prievidze cestovali na turnaj skromne, chceli sa najmä konfrontovať s basketbalovou špičkou a získať nové skúsenosti. Veď ich súpermi boli okrem troch klubov z Litvy aj dva lotyšské a dva poľské tímy. „Úprimne neviem čo môžeme očakávať, ale budem spokojný, ak skončíme s pozitívnou bilanciou na tomto turnaji. Litva a Lotyšsko patria k svetovej špičke (zápas o 5.miesto na nedávno skončených MS) a na predošlom európskom šampionáte zas výborne hralo Poľsko, ktoré skončilo štvrté. Jedná sa o basketbalové krajiny a sme radi, že si môžeme zmerať sily s najlepšími, lebo len to posunie našich hráčov ďalej,“ povedal pred odletom do Kaunasu tréner družstva Marek Bulík.

Družstvo z nebasketbalovej krajiny ukázalo, že basketbal je u nás stále populárnejší a rastie nám generácia, o ktorej ešte budeme počuť. Celým turnajom prešlo bez zaváhania, najskôr porazilo v základnej skupine KM Tornado 49:32, lotyšský celok Rezekne Ezerzeme 58:34 a do tretice poľský MKS Radom Piotrówka 72:23. V semifinále si poradilo s ďalším litovským celkom KM Vilniaus 53:32. Očakávalo sa, že ich finálovým súperom bude slávny Žalgiris Kaunas, ale ten nezvládol semifinále s organizátorom turnaja KM Tornado. Vo finále tak došlo k odvete z úvodného duelu a bolo sa na čo pozerať. Po vyrovnanom úvode sa mladí Prievidžania dostali do vedenia a postupne si vytvorili pohodlný náskok, ktorý kontrolovali až do záveru stretnutia a zvíťazili 71:58.

Aby toho nebolo málo, víťazom streleckej súťaže Three point shoot contest sa stal Matej Richter, ktorý bol zároveň vybraný aj medzi najlepších hráčov turnaja. Za najlepšieho trénera bol vyhlásený Tomáš Bulík, ktorý takto zhodnotil úspešný turnaj: „Odohrali sme kvalitné zápasy a hlavne konfrontácia s litovskou basketbalovou školou bola pre našich chalanov, ale aj nás trénerov veľmi zaujímavá, najmä tým že chalani už v tomto veku majú v zápasoch veľa streleckých pokusov za 3 body a aj percentuálna úspešnosť na túto vekovú kategóriu je vysoká. Pre mňa ako trénera bolo najväčšie prekvapenie, že už v tejto kategórii veľmi často používali clony (pozn. u nás a napr. aj v ČR sú zakázané pre túto vekovú kategóriu). Naši chalani sa s tým však dokázali vo väčšine zápasov veľmi dobre vysporiadať a práve naša agresívna obrana a rýchly protiútok zanechali v Kaunase veľký obdiv. Chalanom, ale aj nám trénerom sa potvrdilo, že keď sa dobré trénuje, môžeme sa porovnávať aj s vyspelými basketbalovými krajinami. Ďakujem všetkým chalanom za úžasnú reprezentáciu klubu a tak isto veľká vďaka všetkým rodičom a podporovateľom, bez ktorých by sme sa turnaja nemohli zúčastniť. Špeciálne ďakujem Marekovi Bulíkovi, že zorganizoval tento skvelý turnaj.“

O tom, že úspech prievidzských basketbalistov nie je vecou náhody, ale dielom vytrvalej práce, sa môžete presvedčiť aj na priloženom videu: